Jak dobrać odpowiednie narzędzie Martech do swojego biznesu?

Wiele rozwiązań martech na rynku może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z technologiami marketingowymi. Jakie są najważniejsze najważniejsze aspekty i jakie kroki podjąć przy wyborze technologii marketingowych dopasowanych do potrzeb biznesu?

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Źle dobrane i wdrożone narzędzie marketingowe spowoduje straty czasu, pieniędzy, danych i zakłóci działanie organizacji. Potrafi też zahamować rozwój biznesu. Przemyślany proces wyboru narzędzia niweluje te zagrożenia.

TA TREŚC JEST DLA CIEBIE, JEŚLI ODPOWIADASZ ZA:

E-commerce

Blog

Stronę informacyjną o firmie

Agencję reklamową

Tworzenie treści (wydawca)

Dlaczego biznes internetowy potrzebuje martechu?

Narzędzia Martech pomagają firmom internetowym w automatyzacji procesów marketingowych, chociażby poprzez automatyzację raportowania czy komunikacji z Klientami. Narzędzia webanalityczne wspierają lepsze zrozumienie preferencji, przez co działania reklamowe mogą być bardziej precyzyjnie targetowane. Dzięki temu spotykają się z lepszym odbiorem i generują wyższe wskaźniki efektywności. Martech dostarcza również rozwiązania do zarządzania procesem sprzedażowym, integracją zasobów między różnymi platformami reklamowymi, przez co biznes jest w stanie odpowiadać na potrzeby Klientów szybciej. Martech dba również o zapewnienie prywatności użytkownikom zgodnie z ich preferencjami, przez co wspiera budowę zaufania do marki.

Wszystko to w sumie przyczynia się do lepszych wyników biznesu i buduje jego konkurencyjność.

Technologie marketingowe a konkretne branże i wielkość biznesu

Ze względu na szeroki zakres kompetencji i możliwości, które dostarcza martech, każdy rodzaj biznesu internetowego może korzystać z dobrodziejstw, jakie te narzędzia dostarczają. Istnieją na rynku narzędzia dedykowane do konkretnych branż, jednak zdecydowana większość posiada albo uniwersalne zastosowanie, albo przynajmniej jedną funkcję, którą można wykorzystać w nawet najbardziej specyficznych branżach.

O czym należy pamiętać przed wyborem martechu?

Zanim rozpoczniesz proces wyboru idealnego narzędzia marketingowego, warto jasno określić dwie rzeczy, które dotyczą kwestii organizacji i zasobów. Jest to etap przygotowawczy, który pozwala jeszcze efektywniej podejść do doboru narzędzi i zwiększy szansę na sukces całego projektu wdrożeniowego.

  1. Określ swoje możliwości wewnętrzne. Zastanów się, jakie zasoby osobowe i kompetencyjne posiadasz w firmie. To ważne, jeśli narzędzie, które wybierzesz będzie wymagało pewnego rodzaju customizacji, ponieważ wtedy warto zapewnić kompetencje techniczne, programistyczne. Jeśli wybrane narzędzie będzie pełniło rolę strategiczną i będzie wykorzystywane długoterminowo, warto zadbać o zespół, który posiądzie odpowiednie kompetencje do onboardingu i utrzymania użyteczności martechu. Warto również zadbać o posiadane umiejętności analityczne, ponieważ większość narzędzi marketingowych dostarcza informacje o kondycji biznesu lub prowadzonego marketingu. Jednak bez analiz i tłumaczenia liczb na realia biznesowe wartość narzędzia będzie znacznie ograniczona.
  2. Określ priorytety i ramy czasowe. To ważne ponieważ narzędzia mają różny współczynnik od czasu do osiągniętego efektu biznesowego. Jeśli planujesz w najbliższym kwartale nową kampanię marketingową i szukasz wsparcia w automatyzacji części aktywacji, np. poprzez e-mail remarketing, wtedy warto wybrać narzędzie z mniejszą ilością funkcji. W ten sposób skrócisz czas wyboru, wdrożenia i konfiguracji. Narzędzia rozbudowane, z wieloma funkcjonalnościami, wymagają zazwyczaj procesu technologicznego zaplanowanego na kilka miesięcy.

Jak dobrać martech do własnych potrzeb?

Oto kilka niezbędnych kroków, jakie należy podjąć w procesie wyboru idealnego narzędzia marketingowego. Te osiem kroków ułatwi cały proces, zwiększy szanse na sukces w doborze martechu, który naprawdę rozwinie biznes.

#1 Dobra definicja celu wdrożenia to podstawa.

Na tym etapie warto wiedzieć, co dane narzędzie ma wnieść do biznesu i działań marketingowych. Mogą to być na przykład: przyśpieszenie procesów, automatyzację raportowania, lepszej jakości dane do wykorzystania, aktywacja obecnych użytkowników. Pamiętaj, że to czego potrzebujesz, to nie jednometrowe wiertło, lecz jednometrowa dziura – główny cel biznesowy powinien być często przypominany przez cały proces, szczególnie podczas meandrowania w gąszczu narzędzi, funkcji i obietnic ze strony dostawców.

#2 Wypisz funkcjonalności, których potrzebujesz.

Po ustaleniu celu, zastanów się, jakie funkcjonalności powinno mieć narzędzie, żeby wspierało pracę Zespołów, które będą z niego korzystać. Mogą to być: automatyczne przesyłanie raportów na maila, możliwość integracji narzędzia z już posiadanymi poprzez API, customizacja interfejsu z powodu specyficznego sposobu wykorzystania lub chociażby zapewniona zgodność z wymogami prywatności użytkowników. Najlepiej warto podzielić wypisane funkcjonalności na kategorie “musi być” i “dobrze żeby było”.

#3 Spójrz na swoje obecne narzędzia.

Zastanów się czy któreś z nich nie wymaga niewielkiego “podkręcenia”, żeby spełniało cel. Na tym etapie warto zrobić pewną retrospekcję. Może okazać się, że już posiadane i wdrożone narzędzia marketingowe spełniają wymogi funkcjonalne i wystarczy rozszerzenie pakietu lub kontakt z dostawcą w celu stworzenia jednej, customowej funkcji. Podczas tej analizy, jeśli zdecydujesz się jednak na poszukiwanie nowego narzędzia, dowiesz się jakich funkcjonalności brakowało oraz jakie utrudniały korzystanie z niego.

#4 Ustal budżet.

Na etapie wyboru narzędzia zazwyczaj ustalenie zwrotu z inwestycji całego projektu wdrożeniowego jest niemożliwe. Ustalenie ram budżetowych pozwoli utrzymać rentowność biznesu, nawet przy niewielkim zwrocie z inwestycji. Ustalone widełki budżetowe wpłyną na wybór pod kątem rodzajów dostępnych licencji i minimalnego okresu zobowiązania umowy z dostawcą.

#5 Rozpocznij poszukiwanie narzędzia na rynku.

Mając zdefiniowane potrzeby i wymagania, można rozpocząć poszukiwanie narzędzia marketingowego. W tym celu możemy zacząć od analizy narzędzi, które wykorzystuje nasza najbliższa konkurencja. Warto też skorzystać z porównywarek technologii marketingowych, które pozwalają dobrać narzędzie pod kątem celu biznesowego, funkcjonalności lub potrzeb. W tym kroku pomocna może okazać się macierz, w której znajdą się wszystkie potencjalnie użyteczne narzędzia oraz ich ocena pod kątem wymagań.

#6 Dokonaj shortlisty narzędzi,

W celu podjęcia ostatecznej decyzji dokonaj oceny wszystkich wybranych narzędzi między innymi pod kątem: ceny, funkcjonalności, dostępnych integracji, supportu, dostępnej wiedzy i samouczków, planu rozwoju, komplementarności do obecnych narzędzi i dostępnych licencji lub umowy. W niektórych przypadkach, kiedy na przykład nasze potrzeby okażą się większe niż te wskazane w standardowych widełkach typowego rozwiązania SaaS, warto podjąć próbę negocjacji ceny i dostępnych funkcjonalności.

#7 Zaplanuj wdrożenie.

Dobrze przeprowadzone wdrożenie jest kluczowe. W zależności od narzędzia warto skorzystać z dostępnych materiałów onboardingowych, samouczków u dostawcy lub oferowanego wsparcia tego procesu. Określ konkretny plan działania w podziale na etapy i efekt każdego z nich. Dzięki temu wiadome będzie, kiedy oczekiwać pierwszych rezultatów wdrożenia.

#8 Określ KPI.

Narzędzie marketingowe ma zrealizować konkretny cel. Na tym etapie, po procesie wyboru, poznaniu narzędzia mamy możliwość określenia mierzalnych efektów, według których dokonamy oceny przydatności narzędzia. Należy pamiętać, że KPI będzie różnił się w zależność od tego jak duże jest narzędzie i ilu aspektów organizacji będzie on dotyczył. Mogą to być rzeczy łatwo mierzalne jak na przykład wzrost współczynnika otwarć wiadomości e-mail dzięki użyciu personalizacji tematu wiadomości. Z drugiej strony mogą to być KPI widoczne po dłuższym czasie, na przykład wyższa wartość LTV, dzięki przyspieszeniu obsługi Klienta. Nie zapominajmy, że martech może transformować, rozwijać całą organizację, wtedy warto zastanowić się nad wartością wewnątrz, na przykład oszczędnościach czasowych lub budżetowych. Może odbyć się to poprzez automatyzację procesów raportowania i demokratyzację wiedzy o najważniejszych współczynnikach biznesowych i ostatecznie lepsze decyzje marketingowe.

Proces doboru technologii marketingowych jest trudny. Wynika to z ilości rozwiązań, funkcjonalności, które oferują. Niezbędne są też posiadane w organizacji kompetencje, które pozwolą na ocenę ostatecznej przydatności narzędzia i dosłownie okroją rozwiązanie z wszechobecnego lukru marketingowego. Dlatego warto ponieść wysiłek w postaci dobrego przygotowania się do samego procesu doboru narzędzia. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej sprecyzować wymagania i szybciej znaleźć rozwiązanie na miarę nawet najbardziej specyficznych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *